Leśna nostalgia, czyli „Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast” Justyny Stoszek

Pięknie rozpoczęłam mój czytelniczy rok, bo jedną z pierwszych lektur był cudnej urody tom „Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast” Justyny Stoszek. Publikacja powstała z miłości do lasu i to uczucie jest doskonale widoczne na każdej stronie.

 Justyna Stoszek jest artystką zajmującą się tworzeniem roślinnych instalacji w szkle. Przepiękne i zadziwiające żywe rzeźby aż zapierają dech. Również grafiki i ilustracje prezentowane w książce robią wrażenie, kryją w sobie magię i leśną duszę. Ale warstwa graficzna jest tylko dodatkiem do ciepłych i poruszających opowieści o ludziach kochających las i naturę. 

Wszystko zaczęło się od wystaw z serii FOREST FOREVER prezentowanych w Puszczy Białowieskiej, lesie mazurskim i lesie beskidzkim. To wtedy autorka spotykała na swej drodze leśnych wariatów – ludzi, dla których las stał się nie tylko miejscem zamieszkania, ale i całym życiem. Justyna Stoszek dużo rozmawia, patrzy na świat ich oczami, daje się zarazić leśną gorączką. Dlatego mnóstwo w tej opowieści ciepła, wrażliwości, czułości do ludzi, którzy mieli odwagę żyć trochę inaczej niż inni. W trakcie lektury czytelnik ma ochotę rzucić wszystko i natychmiast skierować swoje kroki do najbliższego lasu, żeby poczuć dotyk miękkiego mchu, usłyszeć szum drzew i zaciągnąć się oszałamiającym zapachem natury. 
„Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast” to książka, która zachwyci wszystkich miłośników natury, włoczykijów i indywidualistów, którzy uwielbiają spędzać czas z dala od cywilizacji. Lektura grzeje serducho i pozwala zapomnieć o całym świecie, a solidne i wyjątkowo urokliwe wydanie sprawi dodatkową radość miłośnikom pięknych wizualnie książek. Dodatkową atrakcją są zamieszone na końcu książki grafiki Justyny Stoszek, które można wyciąć i oprawić w ramkę. Leśne cudo, gorąco polecam. 

PS

„Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast” oraz wiele innych wspaniałych tytułów znajdziecie na stronie księgarni internetowej selkar.pl

♥ ♥ ♥
Justyna Stoszek, Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast, wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2018.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-