Okruszki pamięci, czyli Rozsypane puzzle ks. Mieczysława Malińskiego

Nowa książka ks. Mirosława Malińskiego, popularnego Maliny, geodety z wykształcenia, księdza z wyboru, wieloletniego duszpasterza akademickiego, prowadzącego kursy przedmałżeńskie, lokatora wspólnoty z Taizé, założyciela portalu @2ryby_pl tym razem nie zawiera rozkmin natury duchowej, ale skupia się na wspomnieniach autora. „Rozsypane puzzle. Osobliwe przypadki ks. Maliny” to zbiór okruszków, pojedynczych scenek z życia, od dzieciństwa, przez młodość, początki drogi kapłańskiej, do chwili obecnej.


Puzzle ks. Maliny nie tworzą pełnego obrazu, nie składają się na całościową ilustrację, bo ta książka nie jest biografią. To zbiór wspomnień, anegdot i osobistych refleksji, które w jakiś sposób szczególne zapadły w pamięć autora. Jest więc zabawnie i nostalgicznie, ale też zwyczajnie, bo ksiądz nie boi się przyznać do błędów, dlatego wśród wszystkich tekstów są i takie, w których autor przywołuje momenty trudne, w których jako człowiek odniósł klęskę, pomylił się, dokonał niewłaściwego wyboru. Bo przecież życie składa się z różnych sytuacji, tych pełnych światła i sukcesów, ale też mroku i porażek. Malina nie trzęsie się nad sobą, nie próbuje tłumaczyć czy bagatelizować niepowodzeń, ale pokazuje, że z każdej sytuacji można wyciągnąć jakieś wnioski. Pokora i życiowa mądrość idą u ks. Mirosława w parze. I jeszcze serce do ludzi, bo ta książka jest przede wszystkich o spotkaniach z drugim człowiekiem.

„Rozsypane puzzle” to pełna ciepła i bliskości opowieść o przygodach zwykłego księdza, który zdecydował się zaufać Bogu oraz wyjść do ludzi. Wśród wszystkich okruszków najbardziej ujęły mnie wspomnienia o niewierzącym ojcu, który był najlepszym nauczycielem wartości chrześcijańskich, o pięknej miłości między rodzicami autora, o śmierci ze szczęścia, babci, herbatce u starszej, brudnej pani i głowie Pana Jezusa przyniesionej w worku. To z nich wyłania się obraz księdza otwartego na drugiego człowieka, który zamiast oceniać jest obok i wyciąga dobro nawet z trudnych doświadczeń, troszczy się o biednych studentów, potrafi dzielić się swoim czasem i uściskiem dłoni, pilnuje, żeby dom był zawsze otwarty dla każdego. Piękna, budująca lektura, pełna wiary, nadziei i miłości.

♥ ♥ ♥
ks. Mirosław Maliński, Rozsypane puzzle. Osobliwe przypadki ks. Maliny, 2ryby.pl, Wrocław 2022.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-