Boska miłość. Od zakochania do małżeństwa, czyli jak stworzyć szczęśliwy związek na całe życie

 „Boska miłość. Od zakochania do małżeństwa” Kristen Clark i Bethany Bird to sympatyczny poradnik dla dziewczyn poszukujących męża, narzeczonych i mężatek. Siostry z Teksasu z humorem i dużym dystansem radzą jak opierając się na wierze w Boga stworzyć szczęśliwy związek na całe życie .


Wyrosłam z potrzebą romantycznej miłości, wielkich porywów serca i pewnością, że jednym z moich powołań jest zostać żoną. A później życie zderzyło się z naiwnymi wyobrażeniami, które wyrobiłam w sobie na podstawie bajek o księżniczkach. I choć zawsze lubiłam charakterne bohaterki, które nie dają sobie w kaszę dmuchać, to i tak skrycie marzyłam o chłopcu, który będzie mi wygrywał na gitarze ballady i podrzucał miłosne wiersze. A że miłość i związek to wysiłek, a często nawet harówka? Tego nikt mi nie powiedział. Dopiero bycie z drugim człowiekiem zweryfikowały moje wyobrażenia, a zderzenie z rzeczywistością było bolesne.

Pewnie wiele dziewczyn i młodych kobiet ma podobne doświadczenia, bo od małego jesteśmy karmione obrazami wyidealizowanej miłości. Kristen Clark i Bethany Bird również mają na swoim koncie nieudane związki, gorzkiej łzy i rozczarowana. Zanim dziewczyny poznały swoich mężów popełniły wszystkie związkowe błędy. Przełomem w ich życiu okazało się zrozumienie najważniejszej relacji w swoim życiu - tej z Panem Bogiem. Dopiero budując życie na gruncie wiary i stawiając Jezusa na pierwszym miejscu, siostry zrozumiały gdzie popełniały błędy. „Boska miłość” to książka, która wyrosła z tego doświadczenia.

Autorki analizują podstawowe błędy popełniane przez kobiety na całym świecie i w pięciu tematycznych rozdziałach podpowiadają jak dobrze wybrać tego jedynego i razem z nim stworzyć udane i szczęśliwe małżeństwo. Spektrum tematów jest szerokie, od dziecięcych mrzonek, przez nastoletnie zauroczenia, rozczarowania i złamane serca, po cieszenie się życiem jako singielka, a także może mało romantyczne, ale za to rozsądne podejście do ewentualnych kandydatów na męża. Oczywiście siostry nie kwestionują tego, że możesz się szaleńczo zakochać i stworzyć szczęśliwą rodzinę. Chodzi raczej o to, żeby spojrzeć na siebie z dystansem i zastanowić się dlaczego chcesz wyjść za mąż za tego mężczyznę, czy jesteś z nim dlatego, że wszystkie koleżanki już kogoś mają, czy macie przed sobą przyszłość. Autorki podsuwają rzeczowe argumenty i proponują konkretne ćwiczenia, żeby pomóc czytelniczkom zweryfikować ich dotychczasowe przekonania.

Kristen i Bethany to bardzo otwarte i pełne radości dziewczyny, które zarażają optymizmem i emanują pozytywną energią. Przez to lektura ich książki jest leciutka jak piórko, trafia w serce i zostaje w głowie. Siostry dzielą się swoimi osobistymi przeżyciami, są szczere i otwarte, a przez to wzbudzają zaufanie czytelniczki. To tak jakby pić kawę i plotkować o życiu i chłopakach w towarzystwie zaufanych kuzynek albo przyjaciółek. Wszystko zostaje między nami, jest wesoło, możemy się razem pośmiać i mieć przestrzeń do zwierzeń. Wymiana doświadczeń jest tu bardzo ważna, ale ważniejsze jest to, że z porad sióstr mogę brać tyle, ile jest mi potrzebne. Podziwiam ich szczerość i konsekwencję, choć dla mnie fakt, że Kristen i Zack po raz pierwszy pocałowali się dopiero po ślubne, jest już lekką przesadą. Ale bez obaw, nikt nie każe Wam robić tak samo. Dziewczyny opowiadają o budowaniu relacji na fundamencie, którym jest Pan Bóg, ale nie narzucają swojego zdania, raczej podpowiadają jak zmieniło się ich życie, kiedy postawiły Jezusa na pierwszym miejscu. Bardzo cenię takie wartościowe publikacje, które opierają się na realnych doświadczeniach, traktują poważnie emocje czytelniczki, zawierają konkretne podpowiedzi, ćwiczenia i drogowskazy, ale nie narzucają jedynej i słusznej wizji świata. Czytajcie, łapcie z „Boskiej miłości” ile potrzebujecie i pracujcie nad silnymi i trwałymi związkami z waszymi przyszłymi lub obecnymi mężami. Niestety porywy serca to za mało, żeby stworzyć szczęśliwy związek na całe życie.

♥ ♥ ♥
Bethany Baird, Kristen Clark, Boska miłość. Od zakochania do małżeństwa (tyt. oryg. Love Defined: Embracing God's Vision for Lasting Love and Satisfying Relationships), tłum. Agnieszka Rasztawicka-Szponar, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2022.

 


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-