Przytulić serce do Serca, czyli „Dialog serc” s. Anny Marii Pudełko i ks. Jerzego Jastrzębskiego

„Dialog serc” autorstwa s. Anny Marii Pudełko i ks. Jerzego Jastrzębskiego to niezwykła publikacja przybliżająca sens poszczególnych wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowokująca do zadumy i tak po ludzku – zbliżająca serce do Serca.


Omawiany tomik to książka przemyślana i omodlona, która powstała po to, żeby głośno i pięknie opowiadać o Bożej Miłości. Autorzy wykorzystując formę dialogu między Mistrzem, a umiłowanym uczniem rozkładają na czynniki pierwsze Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ich wyjaśnienia ułatwiają zrozumienie wezwań Litanii, czasem archaicznych, innym razem wywindowanych teologicznie. Każdemu wezwaniu towarzyszy krótka rozmowa między dwiema osobami. Słowa pełne miłości, ufności i nie zawsze łatwych wyznań mają zachęcać nas do podjęcia podobnego dialogu i pokazać, że po drugiej stronie stoi Bóg, który prosi o miłość.


Sposób narracji przyjęty w publikacji nie należy do moich ulubionych. Nie przepadam za wkładaniem w usta Pana Jezusa słów, które nie padają w Biblii, choć samych odniesień do Pisma Świętego jest w tekście naprawdę dużo. A jednak przyznaję, w „Dialogu serc” ta forma dobrze się sprawdza, bo pozwala wczuć się w relację między Mistrzem i uczniem oraz odnieść ją do własnego życia.

Na początku tomiku znajduje się treść litanii oraz garść modlitw do Serca Pana Jezusa. Poza rozważaniami autorzy przytaczają słowa różnych świętych (bardzo lubię i bardzo doceniam każdy cytat który pojawia się w książce) oraz zostawiają miejsce na zapisanie własnego dialogu, a tym samym zapraszają do rozmowy i medytacji oraz otwarcia swojego serca, a może też przełamania jakichś wewnętrznych barier. Bo czytać i rozmyślać to jedno, a zapisać, to już coś zupełnie innego, głębszego i bardziej intymnego. Ta książka jest poruszająca i naprawdę piękna, a już najbardziej dotyka mnie myśl, że to wszystko sprowadza się do prostej prawdy, że Bóg jest Miłością.

PS
Wydanie tej publikacji zbiega się z tegoroczną 350. rocznicą pierwszych objawień Najświętszego Serca Jezusa Małgorzacie Marii Alacoque.

♥ ♥ ♥
s. Anna Maria Pudełko AP, ks. Jerzy Jastrzębski, Dialog Serc. Rozważania wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2023. 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-