3 książeczki na Wielki Post dla zabieganych

Dziś chciałabym Wam pokazać 3 książeczki na Wielki Post dla zabieganych, którzy gdzieś w międzyczasie codziennych obowiązków chcą zaczerpnąć sił i odpocząć w towarzystwie Jezusa.


To idealne tomiki dla tych, którzy nie szukają długich lektur, ale sensownych refleksji dotykających serca, dla wszystkich, którzy chcą, żeby ten czas przyniósł im jakieś duchowe owoce. Krótkie, konkretne lektury do zadumy i modlitwy, czyli tomiki „On nas wskrzesi do życia”, „U stóp krzyża” oraz „Niekochana miłość”.

On nas wskrzesi do życia

„On nas wskrzesi do życia” s. Gertrudy Bociąg MSC to taki wielkopostny codziennik, w którym znajdziemy refleksje na każdy dzień Wielkiego Postu, poszerzony o oktawę Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia. Krótkie, treściwe teksty dotykają naszej codzienności i mają nas wyrwać z otępienia, przykuć uwagę, tchnąć nadzieją, rozpalić wiarę, przypomnieć o miłości. Siostra Gertruda potrafi wbić szpilkę, ale taką dobrą, pozbawioną złośliwości i oskarżeń, a jedynie prowokującą do zadumy. Jak tutaj:
„Jezus odkupił nas z miłości, nie pytał, czy chcemy, wiedział, że inaczej nie mamy szans. Ale chociaż pragnie każdego doprowadzić do nieba, tu już mówi: Jeśli chcesz. Jeśli chcę, On dokona potrzebnych cudów, uwolni, uzdrowi, uświęci. Tylko ten drobiazg: Czy chcę...”

„U stóp krzyża. Rozważania Drogi krzyżowej i Gorzkich żali” to tomik oparty na podstawie tekstów św. Urszuli Ledóchowskiej. Bardzo lubię i cenię nauki tej świętej płynące z uśmiechu i serdeczności, nie inaczej jest w tym przypadku. Jej rozważania do Drogi krzyżowej są króciuteńkie, już chyba nie dało się napisać mniej, ale to znaczy, że każde słowo jest na wagę złota. Te kilkuzdaniowe refleksje poprzedza fragment z Pisma Świętego. Natomiast słowa św. Urszuli Ledóchowskiej płyną prosto z serca i takie też mają zadanie – poruszać serca tych, którzy pójdą drogą Jezusa. Podobnie jest z Gorzkimi żalami, choć w tym nabożeństwie rozważania są zdecydowanie dłuższe, to skupiają się na kontemplacji Jezusa Ukrzyżowanego.
„Małe cierpienia zanoszone po cichu dla Boga wznoszą na wyżyny moją duszę. Jezu, pozwól mi zrozumieć wartość małych krzyżyków. Pozwól, z miłości ku Tobie, znosić je wesoło i po cichu”.


„Niekochana miłość” to z kolei cieniutki tomik z Drogą krzyżową uzupełnioną o refleksje s. Bożeny Marii Hanusiak pust. Nazwy kolejnych stacji zostały skrócone do pojedynczych słów i to w pewien sposób nadaje ton wszystkim tekstom. Liczy się konkret, opis rozgrywających się wydarzeń, uzupełniony o refleksje, które w naturalny sposób przechodzą w modlitwę. Oczy utkwione z cierpiącym Chrystusie i świadomość, że to wszystko dla mnie, z miłości. Wzruszający tomik.
„Jezu, udziel mi swego Ducha, który otworzy oczy mojego serca na Ciebie, obecnego w moich bliźnich. Dziękuję, że wciąż sam ocierasz moje utrudzone oblicze, niosąc mi ukojenie w sakramentach Kościoła, w Twoim słowie, w Twojej obecności na mojej drodze...”

♥♥♥
s. Gertruda Bociąg, On nas wskrzesi do życia, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2024.
św. Urszula Ledóchowska, U stóp krzyża. Rozważania Drogi krzyżowej i Gorzkich żali, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2024.
s. Bożena Maria Hanusiak, Niekochana miłość, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2024.
 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-