Klerycy. O życiu w polskich seminariach, czyli opowieść zza zamkniętych drzwi

Bałam się książki „Klerycy. O życiu w polskich seminariach” Mariusza Sepioło, bo to co dzieje się teraz w polskim Kościele jest dla mnie bardzo trudne emocjonalnie. Nie chciałam brać kolejnych rozczarowań na barki. Na szczęście autor stanął na wysokości zadania i wypośrodkował ciężar swojego reportażu.


Kryzys w Kościele Katolickim jest faktem, nie ma sensu zaklinać rzeczywistości i zaprzeczać. Czynnik ludzki zawiódł, a za ładnymi, okrągłymi słowami nie idą konkretne czyny, hierarchom brak odwagi do podjęcia męskich decyzji, a romans tronu z ołtarzem zabrnął za daleko. W związku z tym spadek powołań kapłańskich nie dziwi. W „Klerykach” pozytywne historie księży równoważą się z negatywnymi wspomnieniami byłych kleryków. Co prawda wydaje mi się, że gorzkiej narracji jest tu jednak trochę więcej, ale może to znak naszych czasów i trudno mówić o polskim kościele bez tej goryczy.

Dzięki „Klerykom” możemy zajrzeć za drzwi, które zwykle są zamknięte dla cywilów. Mariusz Sepioło relacjonuje jak wygląda życie w seminariach w różnych częściach kraju. Jak w nowej rzeczywistości odnajdują się młodzi chłopcy, którzy często po raz pierwszy wychodzą spod opiekuńczych skrzydeł mam i babć, czy mogą liczyć na pomoc starszych kolegów oraz kierowników duchowych? Jak radzą sobie z buzującymi hormonami, młodzieńczymi miłościami i własnymi oczekiwaniami? O tym wszystkim szczerze i bez owijania w bawełnę opowiadają autorowi mężczyźni, którzy ukończyli naukę i przystąpili do sakramentu kapłaństwa oraz ci, którzy zrezygnowali z różnych powodów (te powody również możemy poznać).

Sepioło nie osądza, nie moralizuje, nie próbuje też wypisywać recept na współczesne bolączki polskiego Kościoła. Po prostu słucha, a ocenę zostawia czytelnikowi. To wszystko o czym pisze reporter jest szalenie ciekawe i daje pewien ogólny obraz formacji oraz pokazuje jak wiele zależy od ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Bo wiara, nawet najgłębsza, to jeszcze za mało, żeby zostać dobrym księdzem.

♥ ♥ ♥
Mariusz Sepioło, Klerycy. O życiu w polskich seminariach, wyd. Znak, Kraków 2021. 
 
 

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-